Spoločnosť WALDOS s.r.o. vznikla v roku 2017. Jej jediným majiteľom a konateľom súčasne je veterinárny lekár MVDr. Milan Marták, ktorý má dostatok odborných veterinárnych aj osobných praktických chovateľských skúseností, ktoré vám môže poskytnúť. Od od roku 1999 takmer 13 rokov podnikal v poľnohospodárstve na severozápade Slovenska v geograficky znevýhodnenej oblasti s chovom oviec (cca 600ks) na Kysuciach (v súčasnosti už nevykonáva veterinárnu prax osobne).
Je zároveň nezávislým certifikovaným poradcom v poľnohospodárstve a potravinárstve, úspešne zrealizoval niekoľko projektov H.A.C.C.P v chovoch kráv, mäsoprevádzkach a pod., keď podmienka HACCP bola na Slovensku ešte len v plienkach. Je držiteľom certifikátu manažéra kvality, je akreditovaným členom Transparency Register EU- ID No.: 670835448137-78, aktívnym poradcom v systéme medzinárodného poľnohospodárskeho poradenského systému i2connect.
Musí rešpektovať a dodržiavať zásady Kódex transparentnosti EU, ktoré sú stanovené v kódexe správania, ktorý je prílohou k medziinštitucionálnej dohode medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o povinnom registri transparentnosti. Kódex je kľúčovou zložkou registra transparentnosti, slúži na zabezpečenie toho, aby zaregistrované subjekty konali v súlade s jeho účelom a hlavnými cieľmi.
WALDOS s.r.o. nikdy nemala dlhy a nedoplatky voči štátu ani obchodným partnerom, nebola v exekúcií ani v konkurze. Finančná správa jej opakovane viackrát udelila ocenenie – daňovo spoľahlivý subjekt (s benefitmi s týmto súvisiacimi).
Po zavlečení pôvodcu choroby Scrapie (fatálna neurodegeneratívna choroba dospelých oviec a kôz zapríčinená priónmi, zaradená medzi transmisívne spongiformné encefalopatie – TSE; u HD je podobná BSE -choroba šialených kráv) do chovu plemennými baranmi zo šľachtiteľského externého chovu, bola akákoľvek trhová realizácia produktov i krmiva zakázaná, zvieratá po usmrtení skončili v kafilérií a keď počet oviec/zvierat klesol na množstvo cca 140 kusov, rozhodol sa chov oviec ukončiť.
Získal však veľmi cenné praktické skúsenosti s chovom a odchovom oviec, kôz ,ale aj dobytka. O tieto odborné i praktické skúsenosti sa rád aj prostredníctvom WALDOS s.r.o. podelí a odovzdá ich mladším, mladým, začínajúcim, ale aj už zabehnutým chovateľom, ktorí tieto skúsenosti s chovom zvierat ešte také nemajú.
Veľmi dobre poznal slabé a rizikové miesta pri chove zvierat (už) v tom čase. Spôsob extenzívneho /pasienkového chovu oviec, kôz i HD sa ani počas niekoľkých rokov nezmenil alebo len veľmi málo k lepšiemu. Ani chovateľsky, legislatívne len prísnejšie a ani ekonomicky. Pribudla administratíva a strasti za rovnaké alebo skôr častejšie ešte menšie tržby a príjmy.
Dnešný trh, nízke marže, vedie mliekarenský priemysel k farmám s väčšími a vysokovýkonnými stádami. To isté platí aj v časti pre produkciu mäsa. Pre chovateľov to nie sú len nízke ceny mlieka a vysoké náklady na krmivo, ktoré im spôsobujú bolesti hlavy. Síce dnešná situácia a doba je náročná, na novej úrovni a vyžaduje si nové zručnosti pre dosiahnutie efektívnosti chovu. To však nestačí. Vyžaduje si aj návrat k umeniu gazdov a chovateľov v minulosti. Nie je to nič iné, ako nevyhnutnosť znovuzahrnutia alebo zavedenia ústretovosti, ohľaduplnosti, súcitu, lásky k chovaným zvieratám a citlivého vnímania ich potrieb a nárokov. Je potrebný precízny chov zvierat (PCHZ).
Hospodársky i chovateľský úspech však nevedie len cestou veľmi mylnej predstavy zvyšovanie počtu zvierat u chovateľa. Naopak – úspech a ekonomický prínos pre chovateľa/farmára oviec, kôz, HD, ale aj v chove (hospodárskych) koní je v precíznej a komplexnej starostlivosti o zvieratá. Vo WALDOS s.r.o.vieme a uvedomujeme si potrebu až nevyhnutnosť precízneho poľnohospodárstva v chove zvierat v prívetivých podmienkach pre zvieratá (welfare).
Je definovaný ako „individuálna starostlivosť o zvieratá prostredníctvom nepretržitého monitorovania zdravia, dobrých životných podmienok, produkcie/reprodukcie a vplyvu na životné prostredie“. Avšak nestačí len monitorovanie technickými a digitálnymi inováciami, ale najmä vytváranie dobrých chovateľských podmienok pre zvieratá a “ľudského” a individuálneho prístupu bez zbytočného vystavovania stresu a stresovej záťaži v každej časti chovu, kde je to možné a potrebné.
A to bez ohľadu na veľkosť chovu a početnosť stáda alebo len čriedy. Potrebu spresnených až presných podmienok konkrétneho chovu v celom jeho rozsahu. Dá sa podojiť aj 300 kusov dojníc za hodinu / naraz s jedným človekom. Ale 300 ani 100 kusov matiek nerodí za hodinu a nie je krátko po pôrode “naraz” a súčasne. Každá jedna krava, ovca, koza, kobyla však rodí, porodí a privedie na svet nový prírastok pre chovateľa individuálne. Rovnako preto je nevyhnutná individuálna starostlivosť a prístup ku každej jednej rodičke, matke a jej narodenému mláďaťu.
A prvých 24 hodín je kľúčových. Vo WALDOS s.r.o. vieme, že množstvo a kvalita získaného mlieka, váhový prírastok mäsa, kvalita vlny alebo obyčajná krása chovaného zvieraťa začína graviditou budúcej matky, pokračuje kvalitnou stravou a starostlivosťou, podmienkami, ale jednoznačne v predpôrodnom, pôrodnom a krátko popôrodnom období (do 24 od pôrodu).
VČASNÝ PRÍJEM KVALITNÉHO MLEDZIVA (KOLOSTRA) JE ZÁKLAD ZDRAVÉHO MLÁĎAŤA a CELÉHO JEHO PRODUKČNÉHO ŽIVOTA.
Chovateľský úspech a ekonomický prínos pre chovateľa/farmára oviec, kôz, HD, ale aj v chove (hospodárskych) koní, tkvie teda v precíznej a komplexnej (technika + welfare) starostlivosti o zvieratá.
S minimálnymi a len ekonomicky nevyhnutnými výdavkami na ručné vákuové dojacie sety to dosiahnete a zvládnete sami a veľmi ľahko.
Vákuové odsávačky boli rovnaké pre všetky zvieratá. Po osemnástich rokoch na svetovom trhu sme však zistili, že z dôvodu rôznych veľkostí cumlíkov a požiadaviek na fľaše, pre každý druh sme potrebovali pripraviť zvlášť súpravu podľa požiadaviek daného plemena, pokiaľ ide o veľkosť fľaše a pod. Prišlo to teda ako výsledok našej vlastnej skúsenosti a počúvania chovateľov a majiteľov, ktorí sa podieľali na dojení rôznych zvierat.
Párkrát zapumpujte a akonáhle mlieko začne tiecť, prestaňte odsávať. Keď sa spomalí, dajte ešte 2-4 pumpy, aby sa opäť zdvihol podtlak. Nemusíte pokračovať v pumpovaní alebo zatvorte ventil v cumlíku. Máme ľudí so všetkými druhmi chorôb, ktorí používajú naše produkty roky.
Momentálne máme sety pre kravy, kozy, ovce, kone a špeciálne aj pre ťavy. Fľaše sú dodávané v litroch, pollitroch a i.
Čím menšia fľaška, tým menší podtlak a ľahšie dojenie. Pozrite si naše návody a videá, kde sa dozviete viac.
V časovej nenáročnosti používania, spratnosti, fyzickej úspornosti pre dojiteľa a príjemnosti pre zviera, t.z. časové a objemové úspory = finančné efekt.
Závisí to od druhu zvieraťa, ale približne 3 až 7 minút. Akonáhle si zvyknete na dojičku a zviera tiež, bude sa to zrýchľovať.