Kolostrum (mledzivo)

Chcete kolostrum získavať pre novonarodené mláďa, spotrebovať pre seba alebo aj predávať?

Či ste rozumný farmár alebo chovateľ, ktorý pozná význam kolostra a chce jeho pohodlný odber umne využívať najmä u problémových mláďat po pôrode, prípadne aj maximalizovať finančný efekt tzv. nadbytočného (zostatkového) kolostra za 24 hodín po pôrode alebo sa zaujímate o kolostrum ako konečný spotrebiteľ, vedomý si jeho významu pre svoje zdravie a chcete vedieť čo najviac informácií, ako si vybrať kvalitné kolostrum na trhu, táto sekcia je určená pre vás!

Som chovateľ

Prečo sa vôbec zaujímať o kolostrum? Pôrod a nadbytočné kolostrum Čo garantovať pri odbere a sprcovaní kolostra? Výhody ručných dojičkiek na kolostrum? Kobyly a téma kolostra Manažment kolostra- odber- spracovanie, nadbytky

Som spotrebiteľ

Čo je to kolostrum? Prečo je cenné? Choroby a kolostrum? Prečo kolostrum od zvierat? Aké sú vlastnosti kvalitného kolostra? Výhody kozieho kolostra? Aké je zloženie dobrého kolostra? Ako vybrať dobrého výrobcu kolostra?

Čo je kolostrum a prečo o ňom vôbec uvažovať?

Mledzivo alebo inak nazývané kolostrum je prvé mlieko, ktoré cicavec (kravička, kozička, ovečka či kôň) poskytne mláďaťu počas prvých 24h jeho života po pôrode. Je to komplex imunitných, rastových faktorov, vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín a iných cenných zložiek, ktoré zabezpečí novorodencovi prvú imunitu na tomto svete na prežitie. Čiže aj človeku.

Prečo je tak cenné?

Kolostrum je nesmierne vzácne preto, lebo u zvieracej matky sa tvorí iba krátko po pôrode (veľmi individuálne množstvom i kvalitou, ale max cca do 48 hodín). S počtom hodín od pôrodu však geometricky klesá kvalita kolostra. Neexistuje žiadny iný prírodný produkt, ktorý by mal toľko dokonale vyvážených a vysoko koncentrovaných živín ako kolostrum. Je označované aj ako prvotné mlieko.

Ako prvý zdroj výživy naštartuje mláďaťu imunitný systém, dodá protilátky proti vírusom a baktériám, ako aj podporí svalový rast. Kolostrum možno považovať za originálny prírodný a prirodzený produkt, ktorému by pomenovanie prírodný liek plným právom patrilo.

Je kolostrum riešenie na negatíva stresu, civilizačné choroby a zlú výživu?

Rozdielne vplyvy prostredia a stres spôsobujú nárast tzv. civilizačných chorôb, ale čoraz častejšie má takýto vplyv aj dlhodobo kvalitatívne nedostatočná výživa. Sú to zásadné faktory, ktoré negatívne vplývajú na zdravotný stav človeka. Stres v akejkoľvek podobe a akéhokoľvek pôvodu pôsobí veľmi výrazne imunosupresívne, t.z. znižuje imunitu a prirodzenú odolnosť a zvyšuje náchylnosť najmä na rôzne infekčné choroby a rakovinu.  

Ani aktívna či pasívna imunizácia/vakcinácia samé osebe nestačili a nestačia v boji s bacilmi. A to hovoríme  o podpore  tzv. špecifickej imunity. Súčasný reálny život prináša až extrémne záťaže, ktoré nevieme vecne ako jednotlivci nijako ovplyvniť. Každý zodpovedný človek vie alebo by sa mal zaujímať a podporovať u seba, detí či seniorov tzv. nešpecifickú imunitu.

Stres a prostredie neovplyvníme, výživu áno

Čiže nešpecifická podpora vlastnej imunity = pohyb a najmä výživa a strava. Tie ovplyvniť dokáže každý jednotlivec! Keďže doteraz bežne užívané potraviny sa nedajú donekonečna obohacovať o látky, ktoré majú podstatný a objektívne merateľný vplyv na podporu a budovanie zdravia, budeme nútení hľadať obdobné alebo ešte lepšie prospešnejšie účinky v potravinách a zdrojoch, ktoré síce máme pod nosom k dispozícií od nepamäti, ale industrializáciou produkcie potravín a ich neustálym „vylepšovaním“ sme na úplne elementárne, ľahko dostupné potraviny, ich prírodné a prirodzené zdroje akoby pozabudli.

Kolostrum ako doplnok stravy

Ale právna definícia hovorí o živočíšnom sekréte, ktorý je bohatý na protilátky a minerály. Nie je dovolené spájať účinok kolostra s prísľubmi uzdravenia alebo výrokmi súvisiacimi s chorobou. Legislatíva EÚ vo všeobecnosti zakazuje zdravotné tvrdenia v súvislosti s potravinami. Zakázané sú tvrdenia, ktoré odkazujú na liečebný účinok potravín s ohľadom na ľudské ochorenie. Hovorovo i legislatívne je ustálené označenie ako doplnok stravy. Podľa odborníkov to nie je však pre kolostrum úplne priliehavé.

Prečo je kvalitné kolostrum práve od hospodárskych zvierat?

Kolostrum je bez preháňania elixír života. Ľudstvo spoznalo a využívalo zvieracie mledzivo už veľmi dávno pre veľmi širokú škálu jeho priaznivých až hojivých účinkov. Ľudia si od nepamäti vážili kolostrum ako mimoriadnu potravinu. Staré civilizácie poznali a uctievali prvé mlieko ako zvláštny dar prírody. Je staré ako materstvo samo. Ajurvédskym lekárom z Indie boli už dlho známe vlastnosti kolostra a používali ho pre fyzické aj duchovné liečenie už viac ako 2000 rokov.

Kozy vs. kravy

Príroda je mimoriadne hospodárna a málokedy produkuje prebytky, také vznikajú len šľachtením. U kráv to začalo pred tisíckami rokov, ale u kôz a oviec až značne neskôr v našich podmienkach. Dnešná šľachtená koza už poskytuje prebytočné mlieko a mledzivo, ktoré môžeme využiť pre seba. To isté platí pre ostatné chované dojné zvieratá, ako sú kravy a ovce. Bez preháňania možno povedať, že kozie kolostrum sa produkuje v neporovnateľne menšom množstve, ale svojimi zdravotnými a dietetickými  účinkami na zdravie ľudí v mnohých ohľadoch vysoko prevyšuje kolostrum kravské.

V posledných desaťročiach sa vedci začali zaoberať komplexnou analýzou jednotlivých zložiek kolostra. Dnešné vedecké poznatky potvrdzujú to, čoho si rôzne národy boli vedomé po celé stáročia. Aké by teda malo byť kvalitné kolostrum?

Aké parametre by malo spĺňať kvalitné kolostrum?

Odobraté do 24h max. do 36h od pôrodu

Čím skôr po pôrode je odobrané, tým viac cenných látok obsahuje. Čítajte nižšie, čo odporúčame si overiť pri každom kolostre a jeho dodávateľovi, hlavne formu jeho odberu, hygienu a spôsob skladovania.

Dôležitá je koncentrácia cenných látok

Treba si dať pozor na výrobcu, čo garantuje a čo dodáva. Treba sa uistiť, že výrobca, ktorý garantuje 24h kolostrum, ho aj také dodáva vo fľaši. Sú na to merače hustoty cenných látok, o ktorých píšeme nižšie.

Spôsob odberu od matky a etický voči mláďaťu

Treba si vyberať kolostrum od výrobcu, ktorý garantuje, že mláďa, ktorého matke je odoberané nadbytočné kolostrum, má dostatok mledziva pre seba a predáva sa naozaj len nadbytočné kolostrum.

Prečo uprednostniť kozie kolostrum?

Kozie kolostrum je zložením najbližšie ľudskému a preto jeho účinky pôsobia blahodarne aj na náš organizmus. Koza je jedno z najzdravších zvierat. Koza si vyberá, čo spasie a dokáže rozlíšiť desiatky druhov tráv a bylín, čo zásadne vplýva aj na jej kolostrum. Aj preto je odporúčané pre ľudí s alergiami na mliečnu bielkovinu a laktózovými intoleranciami. Molekuly mliečnej bielkoviny kazeín sú omnoho menšie ako u kravy a preto sú ľahko stráviteľné. A čo teda hľadať v obsahu kozieho kolostra, ktoré si chcete kúpiť?

Dôležité zložky kolostra

IgG, IgM, IgA

Ide o najvzácnejšie látky, ktoré kolostrum obsahuje. Ich úlohou je podporiť imunitu organizmu tak, že sa naviažu na antigén a zabraňujú patogénu vstupovať do buniek organizmu a poškodzovať ich.

Laktoferín

Jedna z najvýznamnejších antivírusových a antibakteriálnych látok, ktoré sú známe. Laktoferín viaže železo, čím zabraňuje baktériám v ich množení sa. Železo potom odovzdáva červeným krvinkám.

PRP

Polypeptidy bohaté na prolín (PRP) držiavajú imunitný systém v rovnováhe, stimulujú ho, ak nefunguje dostatočne, ale aj tlmia jeho prehnanú imunitnú odpoveď. Pozitívne ovplyvňujú látkovú výmenu, účinkujú na imunitný systém. Podporujú rast a obnovu buniek.

Cytokíny

Zabezpečujú vzájomnú komunikáciu medzi imunitnými bunkami, aby mohli koordinovane bojovať voči pôvodcom ochorení a nádorovým bunkám. Chránia pred vírusovými infekciami, spoluzodpovedajú za obrannú odpoveď organizmu a tiež brzdia rast nádorových buniek.

Aminokyseliny

V organizme majú mnoho dôležitých funkcií – sú stavebnou jednotkou proteínov, pomáhajú pri raste a regenerácii, podporujú látkovú výmenu a chránia organizmus pred mnohými jedovatými látkami (toxínmi).

Vitamíny

Najmä A, C, E a vitamíny skupiny B. Vitamíny majú v ľudskom organizme nezastupiteľné miesto ako katalyzátory biochemických reakcií. Ak je ich v tele málo, objavujú sa poruchy vo fungovaní organizmu, ktoré môžu vyústiť do vážnych ochorení.

Minerály

Stavebné prvky kostí a zubov, riadia rovnováhu v tele, činnosť srdca a zažívacieho systému. Regulujú látkovú premenu a sú nevyhnutné pre optimálne funkcie nervov a svalov.

ChT

Kvalitné kozie kolostrum obsahuje ešte veľa iných prospešných látok ako napr. enzým chitotriozidázy (ChT), pričom účinky látok enzymatickej povahy sa neustále skúmajú*.

Pozn. *

Laboratórna precízna diagnostika takýchto látok sa vo veľkej miere využíva v humánnej medicíne napr. v odbore neurológia a neuropatológia (aj prenatálne – vrodené choroby), hematológia (leukémie) a pod.

Čo by mal výrobca/predajca kolostra garantovať?

Nakoľko sme dlhoroční chovatelia hospodárskych zvierat (majiteľ zároveň aj veterinár), vypracovali sme si postupy, aby sme maximalizovali kvalitu aj kvantitu odberu kolostra. Obe sú závislé od spôsobu, ako kolostrum extrahujeme z matky.

Preto cieľovým odberateľom odporúčame odoberať kolostrum od chovateľov a fariem používajúcich dojacie zariadenie WALDOS (UdderlyEZ), ktoré zabezpečuje pri získavaní zbytkového kolostra výkupcovi/odberateľovi jeho štandartnosť získavania a kvality.

Výhody našej ručnej dojičky pre chovateľa a pre predajcu kolostra

Všetko v jednom

Čím odoberáte kolostrum, tým aj skladujete, ak chcete a zároveň aj dojíte.

Diera na trhu

Cena mlieka klesá, preto odber kolostra môže stlmiť tento zlý ekonomický trend pre chovateľa.

Dodatočný príjem

Ovčie a kravské kolostrum vykupujú renomovaní výrobcovia krmív a mliečnych kŕmnych zmesí pre mláďatá.

Ekonomický a praktický aspekt

Stabilizujete výkyvy v celoročnom finančnom príjme a znížite dôsledky nedostatku kolostra vo vlastnom stáde.

Konkurenčná výhoda

Speňažíte aj iné produkty mliečnej žľazy, než je len mlieko, inak drahocenné kolostrum vylejete. 

Odborné poradenstvo

WALDOS vám pomôže v myšlienke „ANI MILI-LITER z chovu NA ZMAR“ svojimi skúsenosťami.

Viac info o ručných dojičkách Prehľad dojičiek Chcem poradenstvo ku kolostru

RADY pre začínajúcich chovateľov o kolostre

Mláďatá poľnohospodárskych cicavcov sa rodia bez protilátok v tele. Bez príjmu kolostra hneď po pôrode by neprežili!!! Aj preto je potrebné, aby chovateľ ponímal problematiku kolostra komplexne. Chovateľ, zvlášť začínajúci bez skúseností s chovom, sa musí pozerať na kolostrum matiek ako na nevyhnutnú podmienku akéhokoľvek ďalšieho chovu, jeho zdravia, všeobecnej úžitkovosti a napredovania. V žiadnom prípade nie len z pohľadu jeho komerčného využitia. Následne kvalitné krmivo a kŕmenie, voľný pohyb na pastve a starostlivosť a manažment chovu mu môžu priniesť očakávaný ekonomický prínos. Musí to mať stále na zreteli.

Šikovné podnikateľské využitie chovu

Odsávanie a získavanie nadbytočného kolostra pri pokrytí potreby narodeného mláďaťa v priebehu prvých 24 hodín po pôrode (u teľaťa cca 4 litre mledziva /24 hod., jahňa a kozľa od 300 – 500 ml/24 hod.) a jeho predaj na komerčné využitie, je určitá chovateľská forma diverzifikácie. Nie je potrebná ani v tejto špecifickej a individuálnej časti chovu ani digitalizácia ani vedecké inovatívne postupy.

Nevylejte tisícky € do kanála

Máte „to“ v maštali, v pôrodnici, minimálne náklady na manažment kolostra a len prvých 24h po pôrode. Len treba chcieť a so  správnym dojacím vákuovým ručným setom a zručnosťou môžete mať peniaze za zbytky kolostra vo vrecku. Pri výkupných cenách napr. nespracovaného kozieho kolostra pre ľudskú výživu, chovateľ získa najvyššiu pridanú hodnotu v prepočte na objemovú jednotku živočíšneho produktu (kolostra) za 24 hodín. U niekoho to znamená až niekoľko stoviek až  tisícov € za úsilie počas 24 hodín !!! 

Problémové popôrodné stavy a kolostrum

Naše odsávačky na odber kolostra sú ideálne a veľmi praktické pre novonarodené mláďatá aj pri viacpočetnom potomstve, pri matkách – prvorodičkách/prvôstkach. Sú neoceniteľné pri rôznych popôrodných stavoch na strane matky, keď vemienko býva bolestivé, koža napnutá, pri uľahnutí matky, odmietaní kojenia novorodencovi alebo viacerým, prvý styk novorodenca s kolostrom, navedenie na jeho pitie a sanie z vemena, malé anatomické a fyziologické deformity papuľky, nedostatočne aktivovaný sací reflex, u žriebät neonatálny ikterus, u neskúsenej prvorodičky, keď sú cecky/struky malé a pri zbere a skladovaní kolostra.

Kone a kolostrum

U koní resp. kolostrum kobýl je situácia iná a špecifická vzhľadom na zameranie chovu koní. Každopádne naše dojacie zaradenia sú určené aj pre nich.

Viac info o kolostre a koňoch

Manažment kolostra – pre chovateľov a výrobcov

1. Najzákladnejšie pravidlo pre odbere kolostra

V žiadnom prípade neukracujte svojich novorodencov a nekradnite im to, čo potrebujú nevyhnutne pre svoj život a zdravie. Odoberanie iného ako len nadbytočného kolostra od matky (rodičky) po pôrode, znamená pre zvieracích novorodencov vysoké riziko nakazenia sa mikroorganizmami, vysokej popôrodnej chorobnosti alebo až odsúdenie na smrť. V lepšom prípade len značné zníženie mliečnej, mäsovej, vlnovej úžitkovosti a zdravia.

2. Získavanie kolostra

Produkcia kolostra u zvieraťa sa zastaví až tesne po pôrode. Pôrod signalizuje telu, aby začalo produkovať materské mlieko. Po prvom dojčení sa kolostrum už postupne začína meniť na mlieko. Toto obdobie trvá 2 – 3 dni a takáto tekutina sa nazýva „prechodné mlieko„. Kolostrum oddojujeme iba matkám, ktoré ho majú nadbytok, tzn. novorodenec nie je o nič ukrátený (matka má po pôrode väčšie množstvo, než mláďa jednorazovo vypije, mledzivo sa neustále dotvára), oddojenie prebieha do 24h po pôrode, kedy je obsah imunoglobulínov najvyšší.

3. Izolácia a prvotné spracovanie na farme

Kolostrum izolované počas prvých 24 hodín obsahuje najviac imunitných faktorov. Po odbere by malo byť pomaly zmrazené alebo schladené pod 4°C (70 °F), aby sa zachovala jeho čerstvosť až do konečného spracovania. Zmrazené kolostrum sa rozmrazí a homogenizuje tak, aby sa v ňom vytvorili kazeínové micély, ktoré chránia proteíny. Ak je kolostrum správne zmrazené, nezničia sa dôležité zložky, ktorými sú najmä proteíny/imunoglobulíny. Spracovanie musí prebiehať na dennej báze, aby sa zaručila čerstvosť a maximálna kvalita. Celé kolostrum sa rýchlo kazí, ak sa pri spracovaní nestabilizuje!!!

Ako je to s nadbytkom u kráv a kôz?

Naši predkovia začali s chovom rôznych divých zvierat pred viac ako 10 000 rokmi. Zvýšila sa dojivosť pôvodného dobytka, takže dnes napríklad dojnice (hovädzí dobytok) dávajú násobok mlieka a mledziva.

Konkrétne po narodení potrebuje teľa počas prvých 12 hodín po narodení asi 4-6 litrov kolostra. Zvyšok prvých dvoch dojení môže farmár odložiť alebo zamraziť. V priemere je to u kráv takmer 5 litrov kolostra.

Po napití sa kozliat po pôrode (cca 200-400 ml/kozľa) u kôz zostáva v priemere (0)- 0,5  – 1,5 litra mledziva. Z chovateľskej praxe, podľa informácií od chovateľov, koza je schopná dať aj tri litre kolostra na oddojenie po dostatočnom napojení sa kozliat, ale môže dať aj nič! Bežná prax v dobrých chovoch ukazuje, že od dobrej kozy dojnice môže farmár pokojne získať 2 litre mledziva 24 hod. po pôrode.

U špecializovaných plodných mäsových a mliekových plemien kôz a ich krížencoch s domácimi plemenami je výskyt viac početných vrhov častejší. Zriedkavo sa stáva, že sa z jedného vrhu narodia tri kozliatka. Ak sa narodia štyri, je to neobvyklé, ale keď sa ich narodí päť, je to už úplná rarita. Pre päť mláďat už nielenže neostane kolostrum na dodojenie, ale neskôr ani dosť mlieka a museli by sa dve/tri aj prikrmovať z fľaše.

Pozor na čas odberu – 12h je zlatý štandard

Celkový obsah bielkovín v surovom mledzive, vrátane všetkých imunitných faktorov, výrazne klesá počas prvých 24 hodín. 12-hodinové kolostrum sa etablovalo ako zlatý štandard na výrobu produktov z kolostra. 6-hodinové kolostrum by bolo ešte koncentrovanejšie. 

Nedostatok kolostra by sa prejavil v ďalších generáciach

Treba zdôrazniť, že vždy musí ísť len o získavanie zbytkového, ale kvalitného kolostra so zodpovedným ohľadom na zdravie, život a pohodu mláďat. To je základ pre ďalší chov. Pre novonarodené kozľa je kolostrum bohaté na zložky nevyhnutné na prežitie. Kozľa je absolútne závislé od imunitného mlieka. To znamená, že na spracovanie sú k dispozícii iba prebytky.

Chcete sa poradiť ZADARMO?

Sme certifikovaní poradcovia pre poľnohospodárstvo a potraviny

Až do výšky 3.000 EUR poskytujeme poradenstvo BEZPLATNE všetkým chovateľom/farmárom. Neváhajte sa nás pýtať. Zistiť viac  

Časté otázky & odpovede

Koľko rôznych setov na dojenie máte a aké sú objemy nádob?

Momentálne máme sety pre kravy, kozy, ovce, kone a špeciálne aj pre ťavy. Fľaše sú dodávané v litroch, pollitroch a i.

Ako dlho trvá nadojenie litrovej fľaše?

Závisí to od druhu zvieraťa, ale približne 3 až 7 minút. Akonáhle si zvyknete na dojičku a zviera tiež, bude sa to zrýchľovať.

Prečo by som mal začať s najmenšou fľaškou v balení?

Čím menšia fľaška, tým menší podtlak a ľahšie dojenie. Pozrite si naše návody a videá, kde sa dozviete viac.

Prečo sú pre každý druh zvieraťa iné pumpy?

Vákuové odsávačky boli rovnaké pre všetky zvieratá. Po osemnástich rokoch na svetovom trhu sme však zistili, že z dôvodu rôznych veľkostí cumlíkov a požiadaviek na fľaše, pre každý druh sme potrebovali pripraviť zvlášť súpravu podľa požiadaviek daného plemena, pokiaľ ide o veľkosť fľaše a pod. Prišlo to teda ako výsledok našej vlastnej skúsenosti a počúvania chovateľov a majiteľov, ktorí sa podieľali na dojení rôznych zvierat.

Mám ťažkú ​​artritídu, budem schopný pracovať s odbernou pumpou?

Párkrát zapumpujte a akonáhle mlieko začne tiecť, prestaňte odsávať. Keď sa spomalí, dajte ešte 2-4 pumpy, aby sa opäť zdvihol podtlak. Nemusíte pokračovať v pumpovaní alebo zatvorte ventil v cumlíku. Máme ľudí so všetkými druhmi chorôb, ktorí používajú naše produkty roky.

V čom tkvie ekonomická výhodnosť vašich odsávačiek na mlieko a kolostrum?

V časovej nenáročnosti používania, spratnosti, fyzickej úspornosti pre dojiteľa a príjemnosti pre zviera, t.z. časové a objemové úspory = finančné efekt.

Nadväzujeme odbornú spoluprácu s partnermi

NSRV SR Nitra
ŠVPS SR
Uniwersytet Rolniczy Krakow
UVLF – Košice
IZPI Nitra
NPPC Bratislava
Výskumný ústav mliekarenský Žilina
Zemědělská univerzita Praha
Veterinární univerzita Brno
Jihočeská univerzita České Budějovice
SPU Nitra
SVS ČR
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Kontakty

+421 944 529 854 info@waldos.sk

Kontaktný formulár

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.