Táto sekcia je osobitne venovaná chovateľom a fanúšikom koní. Je niekoľko dobrých dôvodov, prečo je osobitne. Ponúkame niektoré z nich bez ohľadu na plemeno, druh, účel chovu a využívanie.
Plachosť koňa a jeho stabilizovanie novou metódou
Či ide o športového alebo ťažného koňa rôzneho pohlavia či veku, práca s plachosťou a ukľudnením sa týka každého. Ponúkame vám nový spôsob, ako s tým pracovať.
Čítať viac
Kobyly a kolostrum – odber, spracovanie a špecifiká
Ak chcete maximalizovať pravdepodobnosť zdravého a silného koňa, mal by vás maximálne zaujímať spôsob odberu kolostra a jeho podávania vášmu žriebäťu od jeho matky.
Viac info
Vzťah medzi človekom a koňom býva prirovnávaný ku vzťahu dvoch dospelých ľudí, ktorí denne trávia niekoľko príjemných a radostných chvíľ, je teda založený na vzájomnej dôvere, rešpekte a náklonnosti. Pochopiteľne existovali a existujú rozdiely v prístupe jednotlivcov a môžu sa líšiť aj podľa pohlavia, veku a skúseností. Zaužívané tvrdenie, že muži pristupujú ku koňom skôr z pozície dominancie a sily, zatiaľ čo ženy hľadajú citlivý a partnerský prístup, nemusí odrážať skutočný stav.
Dnešný krásne vyšľachtený kôň je vo vnútri rovnako divoký ako jeho predkovia. Zmyslové schopnosti a šiesty zmysel koňa mu umožňuje vopred spozorovať nebezpečenstvo, utiecť, vzoprieť a brániť sa v zlomku sekundy. Je pravda, že niektoré kone sú pokojnejšie ako iné, či už ako jednotlivec alebo ako plemeno, no keď sa kôň začína cítiť ohrozený, správa sa ako divý kôň. Kôň je veľmi plaché a klaustrofobické zviera. Preto sa musí naučiť dôverovať človeku, čo trvá rozlične dlhý čas.
Akt pripúšťania, párenia
Pred-popôrodné obdobie
Výstava a prezentácia
Zdravotné ošetrenia
Výcvik, tréning koní
Korekcia správania
Ide o súbor laniek navrhnutý tak, aby šetrne, komfortne a účelovo vplýval na správanie kone, keď s ním potrebujeme efektívne manipulovať.
Nám neprislúcha radiť chovateľovi koní akékoľvek postupy a spôsoby či úroveň chovu alebo starostlivosti. No nech je genetika, rodičia, línia, starostlivosť, chovateľské podmienky, výživa, tréner, gazda a očakávaný chovateľský úžitok alebo cena či zarobené peniaze akékoľvek, musí sa tohto obdobia jedinec najskôr dožiť.
Aby bol kôň taký, akého chceme, úplne kľúčovým je obdobie pôrodu a pár prvých hodín po pôrode žriebäťa. Pre všetky novonarodené žriebätá je nevyhnutný príjem dostatočného množstva kolostra (prvého mlieka kobyly), ktoré je bohaté ako na živiny, tak predovšetkým na obsah imunoglobulínu, t.j. protilátok, pomocou ktorých žriebä získava imunitu a odolnosť voči bežným infekčným chorobám v prvých týždňoch života. Kolostrum je produkované posledné 2–4 týždne gravidity a len jedenkrát počas každej gravidity.
Novorodenecké žriebätá majú pri narodení zanedbateľné alebo žiadne koncentrácie sérových imunoglobulínov v dôsledku epiteliochoriálnej štruktúry konskej placenty. V dôsledku toho sa považujú za agamaglobulinemické. Zdravé aktívne žriebä by malo prijať kolostrum okamžite do dvoch hodín alebo čo najskôr po pôrode (celkom spolu 3-5 litrov kolostra v priebehu prvých 12 hodín) na získanie pasívnej imunity (kolostrum obsahuje priemerne 70 g/l IgG, pričom rýchlo klesá po 2-3 hodinách až pod 5 g/l po 24 hodinách). Považuje sa za dostatočnú až prvé 3 mesiace života.
Okrem výživných látok a imunoglobulínov obsahuje kolostrum tiež proteín, ktorý má prirodzený preháňací efekt a ktorý stimuluje črevnú činnosť a podporuje vylúčenie črevného obsahu novorodeného žriebäťa. Väčšina žriebät vylúči črevný obsah – smolku behom 3 hodín po prijatí kolostra.
Pasívna imunita je nevyhnutná na ochranu zvieraťa pred choroboplodnými mikroorganizmami. Ak žriebä čo najskôr po pôrode neprijme alebo neabsorbuje dostatočné množstvo kolostrálneho IgG, vedie k úplnému zlyhaniu pasívneho prenosu (FTP, sérový IgG <4 g/l) alebo čiastočnému zlyhaniu pasívneho prenosu (PFPT, sérový IgG medzi 4–8 g/l). Nastane porucha imunitnej (ne)dostatočnosti, ktorá je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj neonatálnych infekcií.
Včasný príjem kvalitného mledziva (kolostra) je základ zdravého mláďaťa a celého jeho života a nemôže byť nahradené príjmom obyčajného mlieka alebo vodou!!!
Pokiaľ kobyla do 12 hodín po pôrode nezačne produkovať kolostrum, je nutné obstarať kolostrum mrazené alebo kontaktovať veterinára. Taktiež v obmedzujúcich popôrodných stavoch na strane žriebäťa, v prípade úhynu kobyly pri pôrode je nutné kolostrum oddojiť a dať žriebäťu z fľaše.
Posúdenie kvality mledziva pri narodení je dôležité na identifikáciu žriebät s vysokým rizikom rozvoja FPT a teda na doplnenie externým podávaním čerstvého alebo mrazeného skladovaného kvalitného kolostra pred „uzavretím sa čreva“. K tomu sa používajú ručné refraktometre ako lacné a rýchle nástroje na meranie koncentrácie IgG v kolostre.
Okrem dramatického poklesu hladiny protilátok (Imunoglobulínov) vo vemene kobyly dochádza u žriebäťa rovnako rýchlo k “uzatváraniu čreva” – t.j. sliznica sa stáva menej a menej priechodnou a priepustnou práve pre pasívne protilátky, ktorých koncentrácia stále klesá. Staršie kobyly po 18 – 20 roku života mávajú v kolostre znížený obsah imunoglobulínov. Nekvalitné kolostrum s nízkym obsahom účinných látok môže mať po pôrode ale aj kobyla, ktorej odkvapkávalo mlieko z mliečnej žľazy viac ako 3 dni pred pôrodom. Takéto kolostrum nie je plnohodnotné a nemusí zabezpečiť dostatočný prísun ochranných protilátok.
Zlyhanie pasívneho transferu protilátok novonarodených žriebät je najčastejšia príčina imunodeficiencie koní, vyskytuje sa až u 24 % novonarodených žriebät. Tento stav je definovaný ako zlyhanie príjmu alebo absorpcie imunoglobulínov z kolostra a je spojený so zvýšeným rizikom výskytu infekčných ochorení a so zvýšenou mortalitou. Včasná detekcia a terapia zlyhania pasívneho transferu je nevyhnutná v znížení morbidity a mortality žriebät.
Pri žriebätách sa ako adekvátna sérová koncentrácia IgG považuje koncentrácia 800 mg/dl a vyššia, za čiastočné zlyhanie pasívneho transferu považujeme stav, keď je koncentrácia IgG v sére 400–800 mg/dl. Pri sérovej koncentrácii IgG menej ako 400 mg/dl by došlo k úplnému zlyhaniu pasívneho transferu protilátok.
Nedostatočná kvalita a množstvo kolostra možno riešiť odsatím alebo náhradným kolostrom
Zlyhanie príjmu neschopnosťou vstať a cicať systémové, ortopedické, neurologické ochorenie
Nedostatočná absorpcia z tenkého čreva prematurita, dysmaturita, stres, iné ochorenie
Predčasná laktácia u kobyly placentitída, gravidita dvojičiek, separácia placenty pred pôrodom
Zlyhanie príjmu kolostra zo strany matky odmietnutie kojenia matkou
Momentálne máme sety pre kravy, kozy, ovce, kone a špeciálne aj pre ťavy. Fľaše sú dodávané v litroch, pollitroch a i.
Vákuové odsávačky boli rovnaké pre všetky zvieratá. Po osemnástich rokoch na svetovom trhu sme však zistili, že z dôvodu rôznych veľkostí cumlíkov a požiadaviek na fľaše, pre každý druh sme potrebovali pripraviť zvlášť súpravu podľa požiadaviek daného plemena, pokiaľ ide o veľkosť fľaše a pod. Prišlo to teda ako výsledok našej vlastnej skúsenosti a počúvania chovateľov a majiteľov, ktorí sa podieľali na dojení rôznych zvierat.
Závisí to od druhu zvieraťa, ale približne 3 až 7 minút. Akonáhle si zvyknete na dojičku a zviera tiež, bude sa to zrýchľovať.
Čím menšia fľaška, tým menší podtlak a ľahšie dojenie. Pozrite si naše návody a videá, kde sa dozviete viac.
V časovej nenáročnosti používania, spratnosti, fyzickej úspornosti pre dojiteľa a príjemnosti pre zviera, t.z. časové a objemové úspory = finančné efekt.
Párkrát zapumpujte a akonáhle mlieko začne tiecť, prestaňte odsávať. Keď sa spomalí, dajte ešte 2-4 pumpy, aby sa opäť zdvihol podtlak. Nemusíte pokračovať v pumpovaní alebo zatvorte ventil v cumlíku. Máme ľudí so všetkými druhmi chorôb, ktorí používajú naše produkty roky.